Як за допомогою ефективних знарядь можна зменшити виробничі витрати, покращити стан ґрунту і умови вирощування сільськогосподарських культур.
Павло Довгаль
Усі аграрії усвідомлюють: чим менше часу буде витрачатись на виконання технологічних операцій, тим більше шансів встигнути усе зробити в оптимальні строки. А це загалом впливає на урожайність і прибуток підприємства. Однак, для досягнення більшої продуктивності, часто доводиться витрачати чималі додаткові ресурси, яких буває обмаль. Тому виважений підхід до зміни технологій і вибору обладнання є запорукою успіху і у цій справі. Прикладом такого підходу може бути досвід СФГ «Клепачі», які перейшли до вертикального обробітку і використовують широкозахватний агрегат Salford RTS I-2160 (18,3 м), а також 16-рядну просапну сівалку Kinze 3600.
Нестача вологи змусила змінюватись
В останні роки перед підприємством постала задача зберегти вологу. Нерегулярні опади і теплі зими зробили вирощування сільськогосподарських культур дуже ризикованою справою із не прогнозованим результатом. Відповідно почали розглядати варіанти обробітку ґрунту, які б дали можливість руйнувати наявні ущільнення і не створювати нові, накопичувати вологу і залишати більшість рослинних решток на поверхні, щоб зменшити випаровування. Вирішили спробувати вертикальний обробіток – для цього попросили компанію АІКО привезти на тестування агрегат Salford RTS I-2124 шириною захвату 7,3 м. Після обробки кількох полів було важко зрозуміти, наскільки якісно було оброблено ґрунт. Візуально більшість решток залишилась на поверхні, стан поверхні ґрунту практично не змінився. У порівнянні із традиційними обробками, коли після роботи агрегату бачиш зміни на поверхні поля, вертикальна обробка суттєво відрізнялась, і навіть викликала певну недовіру.
Після цього на даних полях посіяли озиму пшеницю. Коли побачили дружні сходи, а згодом хороший запас вологи, стало зрозумілим, що ефект від вертикального обробітку є відчутний. Тому прийняли рішення придбати такий агрегат і перейти повністю на вертикальний обробіток. Для забезпечення високої продуктивності узяли 18-метрову модель. Яка працює із 600-сильним гусеничним трактором Caterpillar.
Підприємство вирощує 4 культури – озиму пшеницю, пивоварний ячмінь (ярий), сою і кукурудзу. Після останньої залишається велика кількість рослинних решток, тож було прийнято рішення використовувати агрегат Salford RTS для їх перемішування із ґрунтом. Дану операцію виконують практично одразу за комбайнами: зібрали 30 га, і запускають агрегат Salford RTS I-2160 . Решки кукурудзи заробляються приблизно на 60% (при середній урожайності 10 т/га і відповідній кількості решток). Навесні вносять мінеральні добрива і роблять ще один прохід агрегатом Salford RTS I-2160, після чого сіють ярий ячмінь. Після збирання ячменю також запускають агрегат Salford RTS I-2160 – ним готують поля до сівби озимої пшениці.
За весь період експлуатації під час роботи після будь-яких культур ще жодного разу агрегат не забивався. На це не впливали ані вологи умови, ані велика кількість рослинних решток.
За словами головного агронома Богдана Дядюка саме їх господарство, першим в Україні, розпочало експлуатацію 18-метрової моделі Salford RTS I-2160. Експлуатують агрегат на швидкості 18 км/год, при цьому витрати палива складають 4-4,5 л/га. За добу встигають обробити до 500 га.
Під час роботи диски заглиблюються на 14-19 см. Кут атаки складає 0 градусів за рахунок того, що стійка самостійно центрується у напрямку руху агрегату.
Коментар: Богдан Дядюк, головний агроном СФГ «Клепачі»
«Хочу сказати, що ми багато років боролись з ущільненням ґрунту, але успіху досягли лише з переходом до вертикального обробітку з агрегатом Salford RTS. Раніше, коли перевіряли поля пенетрометром, ущільнені шари знаходили на глибині 25-35 см, а після глибокорозпушувача – на глибині до 60 см. Зараз пенетрометр вільно заглиблюється на метр.
Ми не прив’язуємось виключно до вертикального обробітку. Якщо виникає необхідність якесь поле обробити дисковими знаряддями, ми це робимо. Навіть плуга можемо запустити за потреби, але такі випадки є виключенням. Наприклад, таке трапляється, коли починаємо обробляти землі, які до цього багато років не оброблялись.
Агрегат практично не ламається – зношуються лише диски, яких вистачає на 30 000 га. Їх замінюємо і продовжуємо працювати. Коли працюють по оранці, диски зношуються швидше, іноді не витримує якийсь підшипник, оскільки умови не відповідають розрахунковим. Змащування передбачено раз на 1000 га. Налаштування виконується просто, з цим легко справляється механізатор»
Коментар: Ігор Підлісний, регіональний менеджер компанії АІКО
«Агрегат вертикального обробітку Salford RTS відрізняється від багатьох аналогів кількома важливими елементами. По-перше, кожен хвилястий диск встановлений на індивідуальній пружинній стійці, що забезпечує ефект відбійного молотка для розбивання ущільнення ґрунту, та захищає стійки від забивання ґрунтом та рослинними рештками. По-друге, це наявність трьохрядної штригельної борони, яка має п’ять кутів атаки граблин, і за допомогою якої рослинні рештки рівномірно розподіляються по поверхні поля. Для системи вертикального обробітку це дуже важливий аспект, тому що якісний захист поверхні ґрунту від сонячних променів є запорукою збереження вологи у поверхневому шарі. Третій елемент – пластинчастий каток зі спіральним розташуванням поперечних пластин. Каток має 356 мм в діаметрі і забезпечує подрібнення грудок землі, кондиціювання верхнього шару ґрунту, перемішування рослинних залишків з ґрунтом, та фінішне вирівнювання поля.»
Пришвидшити сівбу
Коли зросли обсяги вирощування кукурудзи, підприємство розпочало пошук відповідної сівалки, яка б дала змогу виконувати сівбу із великою продуктивністю. Вибір зупинили на американській сівалці Kinze 3600, яку також придбали у компанії АІКО. Це повністю механічний агрегат з приводом від опорного колеса. Можливо, для сучасного стану прогресу таке рішення вважається дещо застарілим, однак 5 років тому, коли купували дану машину, електроприводи тільки починали просуватись в українське агровиробництво і були досить рідким явищем. Крім того, як показав досвід підприємства, механічний привід не є чимось неприйнятним. Тут усе чітко налаштовується, заміна зірочок не є складною, механізатори за таблицею швидко встановлюють необхідне передаточне число, щоб дотримуватись встановленої норми висіву. Як зазначив головний агроном Богдан Дядюк, «Не зважаючи на відсутність активної системи регулювання притискного зусилля сівалка чітко дотримується глибини висіву – про це свідчать не лише численні перевірки упродовж сівби, та й дружні сходи. Спочатку сівалка працювала на швидкості 10 км/год, але для того, щоб досягти кращої рівномірності і точності, вирішили дещо сповільнитись, і тепер працюють на швидкості 7-8 км/год. За добу без особливого поспіху встигають засіяти щонайменше 100 га. Цього цілком достатньо для загального обсягу кукурудзи у 1100 га. Але сівалки Kinze дають можливість провести модифікацію в будь який час, тому ми можемо встановити електроприводи та гідроприжим, коли будемо мати на те бажання та натхнення.»
Витрати палива складають усього 3 л/га, чого не вдається багатьом іншим агрегатам.
Кукурудзу сіють на глибину 4 см, хоча зазвичай спеціалісти радять сіяти глибше – на 5,5 см. У даному випадку за рахунок вертикального обробітку і наявності рослинних решток на поверхні поля вдається зберегти більше вологи у верхньому шарі ґрунту. Тож і сіяти можна не так глибоко – насіння зможе прорости і йому вистачить вологи для першого етапу розвитку кореневої системи.
Під час сівби на слабких полях одночасно із сівбою вносять мінеральні добрива у нормі 100-120 кг/га (нітроамофоску) і 100-150 кг/га (селітру).
Пробували сіяти сою, але стикнулись з тим, що насіння, оброблене рідким протруйником і рідкою формою бульбочкових бактерій, надто вологе для сівби цією сівалкою. З часом планують застосовувати торф’яні бульбочкові бактерії, щоб не перезволожувати насіння, і тоді планують сіяти сою з міжряддям 35 см (подвійним проходом зі зміщенням), або придбають систему Інтерплант.
Враховуючи, що сівалка відпрацювала близько 6000 га, зносилась вона мінімально. За цей час замінили 5-6 підшипників на приводних колесах і натяжну зірочку. За словами головного агронома сівалка ще відпрацює 2-3 сезони до заміни сошникових дисків.
Отже, підсумовуючи наш візит до СФГ «Клепачі», можна сказати, що ми побачили нестандартні рішення, які призвели до позитивних результатів. Агрегат вертикального обробітку Salford RTS I-2160 дав змогу одночасно вирішити купу проблем: переущільнення ґрунту, дефіцит вологи, великі витрати на ґрунтообробні операції. Просапна сівалка Kinze 3600 не дивлячись на простоту забезпечує стабільну якість сівби і достатній рівень продуктивності. В результаті усі технологічні процеси стали більш прогнозованими, а прибутки – стабільнішими.
Джерело: AgroTimes