«У KUHN Multi-Master 153 ми вбачаємо надійність, якість і впевненість», — ФГ «Агро-Сад»

Земельний банк ФГ «Агро-Сад» (Могилів-Подільський р-н, Вінницька обл.) — це близько 1100 га полів, розбитих на горбистому рельєфі, подекуди з крутими схилами. На думку Богдана Телеватюка, засновника підприємства, тутешні ґрунтові умови вимагають традиційного обробітку. Проте зробити його — а надто на осінь — здатен не кожен плуг.

Виклик для Майстра

«Фермерське господарство „Агро-Сад” я заснував 2012 року після закінчення Вінницького НАУ, — згадує голова підприємства Богдан Телеватюк. — Ми починали розвиток із 50 га, на сьогодні маємо в обробітку 1100 га ріллі».

Цебто кожного року земельний банк господарства зростав майже втричі. Але за таким стрімким розвитком тут не забувають про соціальну відповідальність. «Агро-Сад» не один рік сплачує добровільні 200 грн/га у місцевий бюджет, які влада спрямовує на актуальні проєкти. «Я впевнений, що бізнес — будь-який — не тільки агро — має бути соціально відповідальним», — переконаний очільник господарства.

ФГ «Агро-Сад» вирощує кукурудзу, озиму пшеницю та соняшник. Ґрунти сприяють добрій урожайності культур — чорноземи. Та обробляти їх тут — не весела прогулянка.

«У нас специфічна місцевість: рельєф горбистий із великими перепадами висоти й крутими схилами, а ґрунти — дуже важкі: чорноземи дерново-підзолисті та звичайні, — розповідає Богдан Телеватюк. — Кожного року тут потрібно проводити оранку з перевертанням оброблювального пласта, інакше вони сильно та швидко ущільнюються. Найтяжче — оранка на осінь: влітку ґрунт так пересихає, що не кожен плуг із ним впорається (а орати треба, щоб зими встигнути). У нас раніше працював плуг від одного з провідних європейських виробників, але він не витримував: рвалась башта й навіть рама деформувалась».

Дві тисячі дев’ятнадцятого року на заміну цьому знаряддю «Агро-Сад» придбало навісний плуг KUHN Multi-Master 153, з рамою 150 × 150 мм і конфігурацією 5 + 1.

23213.jpg

Multi-Master 153 — там, де найтяжче

Щоб не йти на зайвий компроміс між кінцевою вартістю та міцністю конструкції в одній машині, інженери KUHN зробили кілька варіантів плугів Multi-Master залежно від потужності трактора. Аграрії України вподобали 5-корпусний Multi-Master 123/4+1 для тракторів потужністю 175 к. с. (з розрахунку 35 к.с. на корпус). Також пропонується 6-корпусний — відповідно для тракторів 210 к. с. Multi-Master 123 укомплектований основною рамою 120 мм у перерізі, кліренсом 75 см (80 см — опція) та відстанню між корпусами 90 або 102 см. Для роботи в умовах важких ґрунтів і з великою кількістю рослинних решток для потужніших тракторів пропонується Multi-Master 153. Ця версія має потужнішу раму (переріз 150 мм), базовий кліренс 80 см, а також суттєвіший простір між корпусами: 102 см для конфігурацій «4» та «4 + 1» і 96 см для — «5» і «5 + 1». Ясна річ, що Multi-Master 153 також є важчим від 123-ї версії.

2321321.jpg

«Ми працюємо на 27–35 см залежно від поля та попередників. Щоб зорати на цю глибину, в наших умовах потрібно відповідне знаряддя, тому ми вибрали саме Multi-Master 153. Його рама та башта дозволяють агрегатуватись із потужними тракторами й упевнено орати на задану глибину», — зазначає Богдан Телеватюк.

Незалежно від версії плуги Master оснащують рамою кесонного типу: навантаження розподіляється між власне рамою та зварним кожухом, який підіймає центр маси плуга. Ця ексклюзивна розробка KUHN забезпечує рамі підвищену міцність.

«Приблизно 50% посівів припадає на кукурудзу. Коли погода нам сприяє, отримуємо великі врожаї та відповідний обсяг рослинних решток, які треба заорати в ґрунт, — каже Богдан Телеватюк. — Тому до плуга придбали кукурудзяні передплужники — зі своїм завданням дуже добре справляються: після оранки поле стає картинкою».

На Multi-Master 153 в «Агро-Сад» встановлені передплужники ZRL, заточені спеціально під кукурудзу. Поруч із ними доступно ще чотири варіанти: універсальні ZXL (широкий леміш) / E (вузький), ZGC — для великих рослинних решток; прямий ZD із підвищеною проникною здатністю для вкорінених решток; і гвинтоподібний ZN — для глибокого заорювання. Передплужники встановлюють у трубу з квадратним перерізом, що перешкоджає обертанню елементів, і фіксуються забивним штифтом — ризик падіння за налаштування чи втрати в роботі відсутній. Передплужники налаштовуються в 3-х площинах: «уперед-назад» (3 положення), «угору-униз» (6 положень) і для правильного положення щодо передньої крайки корпусу «праворуч-ліворуч». Замість передплужника пропонується так званий деренозріз (DF) для вертикального загортання рослинних решток.

«Ми взяли подовжений відвал, щоб краще накривати ґрунтом рослинні рештки, зокрема перевертати їх разом зі шкідниками. Крім того, він дає нам можливість робити не такі великі борозни, як із класичним відвалом», — каже очільник ФГ «Агро-Сад».

212112.jpg

Плуги KUHN можуть оснащуватися відвалами понад 20 типів для роботи на глибині 15–30 см, зокрема: класичними гвинтовими, «скандинавськими» та смуговими. Усі їх виготовляють за спеціальною технологією, за якої внутрішній шар має меншу твердість, ніж робочий і зовнішній. Завдяки цьому відвали мають високу стійкість до стирання, але добре протистоять динамічним навантаженням, тому не схильні до розтріскування.

Долота, про які йдеться, називаються Супер Марафон. Їх виготовлено відповідно до патентованої технології KUHN, за якої кована деталь зі спеціальної сталі посилюється сплавом вольфраму. Поруч із ним також пропонують долото Марафон, а також запатентоване Олімпік із високою проникною здатністю й істотним рівнем захисту відвалу й польової дошки.

захист робочих органів

«У Multi-Master нам подобається, що захисні болти працюють не на зрізування, а на розривання, завдяки чому за спрацювання (за сили понад 3 тс — ред.) гніздо не розбивається, — наголошує Богдан Телеватюк. — Нам доводилося міняти болти: оремо глибоко — десь поля гноїлися, десь камінь-пісковик вискочить, десь коріння зачепить — болт розірвало, корпус підняло, тракторист побачив, вийшов, замінив болт і далі працює. Так, на Multi-Master замінити захисний болт може одна людина, коли на деяких інших європейських плугах це завдання до снаги тільки двом».

Альтернативою такому захисту є гідравлічна система NSH. Вона дозволяє налаштовувати чутливість спрацювання захисту: 0,6–1,3 тс (130 бар) або 1,2–2,5 тс (150 бар (опція), а також забезпечує кращий захист, адже відхиляє корпус не лише вгору (до 70 см), а й у боки (20 см). Цей тип захисту встановлюється на всі плуги як Multi-, так і Vari-Master.

експлуатація

«По налаштуванню Multi-Master 153 — дуже простий: ширина захвату першого корпусу та центрування лінії тяги тракторплуг робиться в одній точці — не треба високої інженерії для механізатора, щоб для кожного поля підібрати оптимальні параметри», — каже засновник ФГ «Агро-Сад».

На Multi-Master захват корпусів регулюється переставлянням болтів у межах 35–40 і 45 см, на Vario-Master цей процес відбувається безступенево з кабіни трактора — 30–50 см, що дозволяє швидко й легко адаптувати плуг відповідно до вимог агротехнології.

41241312.jpg

Для всіх Vari-Master — база (для Multi-Master — опція) доступна система автоматичного перевороту, коли складування, переворот і перехід у робоче положення відбувається одним рухом важеля в кабіні трактора. Процес «підіймання-переворот» реалізовується гідроциліндром односторонньої дії: це зменшує потребу в потоці оливи від гідросистеми трактора, а також забезпечує стабільно плавний хід. Витримка заданого положення забезпечується гідрозамком. Точка опори гідроциліндра перевороту — башта плуга — є цільною деталлю. Обертовий вал з’єднано з баштою через великі конічні підшипники й оснащено системою видалення люфту. Крім того, на валу навіски в Multi-Master 153 та 123 зчіпні скоби траверси навіски є регульовані, що полегшує агрегатування.

Опційно доступні захищені розривним болтом дискові ножі Ø500/600 мм, кілька варіантів опорних коліс (просте Ø600 мм, із підвіскою Ø600/690, з амортизатором і регульованим положенням Ø600/690 мм, з підвищеною тримальною здатністю Ø760мм), а також транспортне колесо. Таке, до речі, встановлено на Multi-Master «Агро-Сад». Також є варіант оснащення плуга колесом, що виконує і опорну, і транспортну функції.

«У 2019 році ми придбали Multi-Master 153 (5+1), побачивши його роботу в літню оранку, а потім — в осінню, наступного року придбали ще один такий самий, — наголошує Богдан Телеватюк. — У нас поля маленькі — 12–20 га. Один 8-корпусний плуг зробить у рази менше роботи, ніж два навісних. Один плуг за робочу зміну виорює 12 га, за добу — 20 га. На сьогодні наробіток першого Multi-Master становить 860 га, другого — 780 га. За цей час усе, що ми купляли, — леміш і долото. Питань до якості — жодних».

Підбиваючи підсумки

«Минулого року були складні погодні умови — наші сусіди орати не могли плугами навіть провідних європейських й американських виробників — я вже мовчу за вітчизняні, — а ми орали, — резюмує Богдан Телеватюк. — У Multi-Master 153 ми вбачаємо надійність, якість і впевненість. Вони чітко виконують поставлені завдання. Плануємо ще придбати розкидач KUHN AXIS 30.02 для ефективнішого та якіснішого внесення мінеральних добрив. Думаю, ця машина так само виправдає нашу довіру, як і плуги».

Плуги Multi-Master, як і інша техніка KUHN, цьогоріч доступні на особливо вигідних умовах кредитних (UAH, USD) та лізингових (UAH, USD, EUR) програм на строк від 12 до 60 місяців. Так, кредит в USD на 24 місяці коштуватиме 3,45%, а лізинг — від 0,01 до 1,49%.

Дмитро РАДІОНОВ, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

AIKo

Читайте також

Основні переваги використання KUHN Primor
18 Ноября 2024
Основні переваги використання KUHN Primor
Готуємось до посівної разом!
14 Ноября 2024
Готуємось до посівної разом!
Безкоштовне дефектування техніки Kinze та Salford
04 Ноября 2024
Безкоштовне дефектування техніки Kinze та Salford