Впроваджувати новітні технології поетапно, не забуваючи про «класику»

41221414.jpg

В’ячеслав Ростовський


Сьогоднішній ринок с.г. техніки вражає різноманіттям. Асортимент імпортних та вітчизняних машин постійно збільшується, а у щоденному виробництві дедалі активніше імплементуються нові технології. Саме тому, при виборі техніки дуже важливо орієнтуватися на реальні потреби господарства, щоб у гонитві за новим агрегатом не забути про ефективність та економічну доцільність його використання.

124112212124.jpg

ПСП "Гейсиське" (с. Гейсиха Київської області)


«Сучасний підхід до вибору техніки суттєво відрізняється від того, що було ще 10 років назад», — розпочинає наш візит у ПСП «Гейсиське» (с. Гейсиха Київської області) головний інженер підприємства В’ячеслав Ростовський. Одразу відзначаємо, що широкий спектр виробничої діяльності господарства потребує великої кількості спеціалізованої техніки — «Гейсиське» займається вирощуванням зернових та бобових культур, конярством та молочним скотарством.

За переконанням фахівця, часи, коли аграрії зупинялися на техніці виробника, який першим «познайомився» із керівництвом, давно пройшли. «Зараз не лише зростає конкуренція між компаніями, але й самі люди почали краще розуміти, що їм потрібно від тої чи іншої одиниці техніки». Тож на заміну особистісним зв’язкам та прив’язаності до бренду поступово приходять правила, якими господарство керується в своєму бажанні придбати агрегат, найбільш відповідний під умови власного виробництва.

Перше правило — не прив’язуватися до бренду

«Перш ніж купляти ту чи іншу одиницю техніки, я повинен вирішити, для яких цілей мені потрібен агрегат: для зменшення витрат, впровадження нової технології, автоматизації виробництва чи залучення в роботу нових працівників», — підводить нас до автопарку головний інженер.

Раніше у ПСП «Гейсиське» працювали переважно з українським та білоруським виробництвом, але останні років 10 господарство активно «пересідає» на західновропейські та американські агрегати. «Якщо мова про якість роботи, то як не крути, а вітчизняне виробництво сьогодні, на жаль, відстає від західних аналогів».

Одразу звертаємо увагу на те, що арсенал техніки у автопарку ПСП «Гейсиське» майорить різними фарбами. На питання, чи є у господарства прив’язаність до якогось бренду, В’ячеслав без зайвих думок відповідає: «Нема сенсу купляти все у одного виробника». Так, за переконанням інженера, яскраво вираженого фаворита в усіх сегментах у нього немає, оскільки в усіх виробників є на що подивитися: «Зараз на ринку нема поганих гравців, оскільки кожна компанія змушена поставляти якісну продукцію через конкуренцію».

З цієї причини, у кожному виробничому сегменті фахівці господарства намагаються знайти такі агрегати, які оптимально підійдуть під особливості саме їхнього виробництва: «Наприклад, комбайни у нас від Claas та New Holland, а зелена лінія — від Pttinger». За процедуру кормозмішування на фермі відповідають два покоління двошнекових Trioliet на 24 м3. «Першій машині ми вже стерли днище, але замість того, щоб ремонтувати змішувач, порахували, що дешевше придбати новий, а старий лишити на запчастини». Всю транспортну допоміжну роботу в господарстві виконує два телескопічних навантажувача від Manitou — один залучений у щоденну роботу виключно на тваринницькій фермі, а другий працює в межах усього господарства.

123212123321.jpg

Господарство пресує солому в рулони вагою 300 кг, які тримає під двома скиртами


Що стосується посівної та ґрунтообробної техніки, господарство вже понад 15 років зберігає прив’язаність до агрегатів від KUHN. «Першу сівалку цього виробника ми придбали у 2004 році — цей Planter 2 до сьогодні працює в нашому господарстві. Це невибаглива машина, який чудово виконує свою задачу, а такий тривалий термін служби став для мене достатньо переконливим аргументом, щоб пізніше придбати наступну модель, Planter 3», — проводить нас рядом червоних агрегатів головний інженер. Поруч із сівалками почесне місце в арсеналі французької техніки займають розкидачі мінеральних добрив Axis та система вертикального обробітку ґрунту Excelerator.

Друге правило — підібрати під власні умови

Найновішим осучасненням для господарства став рулонний прес-підбирач VB 3160, також від KUHN, придбаний минулого року. Його використовують у господарстві для формування рулонів соломи, які двічі на тиждень подрібнюються та йдуть на січку. «До цього в нас довгий час працював старенький прес білоруського виробництва, який робив тюки на 20–25кг для ручної роботи. Але з подальшою механізацією підприємства виникла потреба в оновленні і цієї одиниці», — підводить нас до агрегату В’ячеслав. Своєю чергою, цікавимося, чому вибір впав саме на цю машину.

За переконанням головного інженера, вибір такої техніки, як прес-підбирач, повинен ґрунтуватися перш за все на обсягах, які належить заготовити, видах кормів, культурі та термінах заготівлі. «Тюкові прес-підбирачі мають вищу щільність тюкування, вони швидші та продуктивніші. Крім того прямокутні тюки зручно транспортувати та зберігати, — ділиться досвідом інженер. Іншими словами, якщо господарство заготовляє солому в промислових масштабах, то можна розглядати придбання тюкового прес-підбирача. Тим не менш, свій вибір ПСП «Гейсиське» зупинило на рулонних машинах: «Нам потрібен був агрегат, який би відповідав трьом критеріям: був простим в експлуатації, був не занадто дорогим та міг працювати від ВВП трактора МТЗ-80. Тому ми зупинили свій вибір на рулонному прес-підбирачі без подрібнювача зі швидким циклом згортання».

Господарство пресує солому в рулони вагою 300 кг, які тримає під двома скиртами. «Якщо робити меншу вагу, то вийде більше скирт. Раніше нам було важливіше зменшити об’єми тюків, бо їхнє транспортування проводилося вручну, але зараз навантажувачі повністю автоматизували цей процес». За потреби оператор забирає «телескопом» тюк, відвозить його на тваринницьку ферму, де завантажує у подрібнювач, який на фермі вже охрестили «драконом» (можливо, через його надзвичайну гучність у процесі роботи).

1241212124.jpg

Окрім кукурудзяного силосу, господарство практикує технологію заготівлі корнажу з цієї культури. Корм закладають і трамбують в 7 рукавах по 120 т кожен


Третє правило — підготувати фахівців

«Як би це банально не звучало, але в роботі з технікою найголовніший вузол — це оператор, який сидить у кабіні. Тому моя відповідальність – не лише автопарк, але й механізатори, — ділиться інженер. — Одна справа — придбати хорошу одиницю техніки, а інша — зрозуміти, кому її дати Можна купити надзвичайно дорогий агрегат за кілька мільйонів, але посадити за кермо безвідповідального працівника, який не реалізує і 10% її потенціалу». Саме тому, на думку В’ячеслава Ростовського, найважливіша сфера відповідальності в роботі головного інженера — не агрегати, а люди, які на них працюють. Із цією метою керівник не лише самостійно відвідує виставкові заходи, але й залучає до цього фахівців господарства. За переконанням В’ячеслава, це дозволяє змістити фокус з постійної роботи на фермі, згуртувати команду та тримати руку на пульсі щодо нових інновацій у розрізі сільськогосподарської техніки.

«Додатково допомагати в цьому покликані сучасні програми контролю, які комп’ютеризують управління агрегату та контролюють правильність виконання тої чи іншої процедури», — підходимо з інженером до кормозмішувальної техніки. Прикладом цього твердження інженер наводить програму контролю раціонів, встановлену в обох навантажувачах та міксері. «Програма інформує оператора щодо раціонів на кожну групу тварин — скільки кому потрібно дати концкормів, силосу, сінажу та соломи».

124124.jpg

Для забезпечення власного поголів’я високопоживним раціоном господарство закладає 4 траншеї по 10 тис. кубів, з яких три відведено під кукурудзяний силос, ще одна — під люцерновий сінаж

ТЕХНІКА ГОСПОДАРСТВА

Параметри VB 3160

Рулонний прес-підбирач — VB 3160

Габарити рулону

  • Діаметр, см — 80 - 160/185
  • Ширина, см — 120

Ширина підбирання, см — 230

Кількість рядів зубців — 5 рядів

Формування рулонів — 5 ременів + 3 ролики

Обв’язування — Сітка / шпагат і сітка

Мінімальні вимоги до потужності трактора, кВт (к. с.) — 50 (67)

Габаритні розміри машини, м — 4.02 x 2.46 x  2.87

Агрегатується з: МТЗ-80

Господарство хвалить:

  • Простоту в експлуатації та демократичну ціну за агрегат.
  • Прес-підбирач ефективно працює від ВВП трактора МТЗ-80.
  • Інтегрований ротор для кращого підбирання та втягування рослинної маси забезпечує рівномірну щільність пресування та довготривале зберігання грубих кормів.
  • Завдяки пульту управління механізатор може з кабіни трактора включати та виключати пресувальну камеру, наглядати за процесом утворення рулонів та їх обмоткою.

123212321.jpg

Господарство пресує солому в рулони вагою 300 кг, які тримає під двома скиртами. «Якщо робити меншу вагу, то вийде більше скирт. Раніше нам було важливіше зменшити об’єми тюків, бо їхнє транспортування проводилося вручну, але зараз навантажувачі повністю автоматизували цей процес»


БЛІЦ-ПИТАННЯ із головним інженером:

Як давно агрегат працює у господарстві?

Ми придбали цей прес-підбирач минулого року.

Чому зупинилися на рулонній машині?

Нам потрібен був агрегат, який би відповідав трьом критеріям: був простим в експлуатації, був не занадто дорогим та міг працювати від ВВП трактора МТЗ-80. Тому ми зупинили свій вибір на рулонному прес-підбирачі.

Прес-підбирач має подрібнювач?

Ні, ми шукали машину без подрібнювача, оскільки з цією роботою у нас справляється окремий агрегат.

З рулонами якої ваги ви працюєте?

Ми пресуємо солому в рулони вагою 300 кг, які тримаємо під двома скиртами. Якби ми зменшували вагу, то довелося б збільшувати кількість скирт. У нас в цьому немає потреби.

Солома йде на підстилку чи корм для худоби?

Лише в якості об’ємного корму. Рулони двічі на тиждень подрібнюються та йдуть на січку.

Як тюкували солому до придбання цього агрегату?

У нас довгий час працював старенький прес білоруського виробництва, який робив тюки на 20–25 кг для ручної роботи. Але з подальшою механізацією підприємства виникла потреба в оновленні і цієї одиниці.

Джерело: журнал «Тваринництво ветеринарія»

Д. Крюкова [email protected]

Л. Крюкова, [email protected]

AIKo

Читайте також

Досвід використання техніки KUHN в Франції
24 Марта 2024
Досвід використання техніки KUHN в Франції
Причіпний обприскувач METRIS 4102 AUTOSPRAY
19 Февраля 2024
Причіпний обприскувач METRIS 4102 AUTOSPRAY
Сівалка зроблена для людей, які цінують свій час!
26 Января 2024
Сівалка зроблена для людей, які цінують свій час!